Biżuteria w opałach
„Chlorowana woda istotnie wpływa na stan biżuterii, bez względu na to, z jakiego tworzywa została ona wykonana. Chlor to bardzo aktywny pierwiastek, który powoduje utlenianie metali. Dlatego biżuteria srebrna oraz złota po dłuższym pobycie na basenie może zacząć czernieć, a także stać się bardziej podatna na zerwanie” – portal Tessoria, 25 maja 2019 r.).
Mimo że w starożytnym imperium rzymskim technologia chlorowania wody nie była jeszcze znana, problem – jako taki – sięga właśnie tamtych czasów. „Repetitio est mater studiorum” – powtarzanie jest matką wiedzy, zatem powtórzmy raz jeszcze: w antycznej kulturze termy urosły do rangi uniwersalnego miejsca spotkań, korzystali z nich pospołu bogaci i biedni, w publicznych termach bywali cesarze – dla polepszenia swojego wizerunku. W termach, łaźniach, oprócz dokonywania ablucji nawiązywano kontakty na różnych szczeblach, ubijano interesy, dyskutowano o polityce, jedzono, pito, flirtowano; pobyt w termach owocował nową fryzurą, poradą lekarską, seksem.
Termy osiągnęły niebywały poziom dzięki wynalazkowi, jakim było hypocaustum, centralne ogrzewanie podłogowe – w Grecji stosowane od IV wieku p.n.e., w Rzymie zaś od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta